1) 3 х-4=8

2) 12-2 Х=-10

3) 2 Х+3=10

4) 14 Х-7=28

5) (Х-3) (15-Х) = 0

6) (2 Х-20) (3+3 Х) = 0

7) (12-3 Х) (25-5 Х) = 0

+5
Ответы (1)
  1. 22 февраля, 08:14
    0
    1) 3x - 4 = 8

    3x = 12

    x = 4

    2) 12 - 2x = - 10

    - 2x = - 22

    x = 11

    3) 2x + 3 = 10

    2x = 7

    x = 3,5

    4) 14x - 7 = 28

    14x = 35

    x = 2,5

    5) (x - 3) (15 - x) = 0

    15x - x² - 45 + 3x = 0

    - x² + 18x - 45 = 0

    x² - 18x + 45 = 0

    D = b² - 4ac = 324 - 4*45 = 324 - 180 = √144 = 12

    x₁ = 18 + 12/2 = 15

    x₂ = 18 - 12/2 = 3

    6) (2x - 20) (3 + 3x) = 0

    6x + 6x² - 60 - 60x = 0

    6x² - 54x - 60 = 0

    D = 2916 - 4*6 * (- 60) = 2916 + 1440 = 4356

    x₁ = 54 + 66 / 12 = 10

    x₂ = 54 - 66/12 = - 1

    7) (12 - 3x) (25 - 5x) = 0

    300 - 60x - 75x + 15x² = 0

    15x² - 135x + 300 = 0

    D = 18225 - 4 * 15 * 300 = 18225 - 18000 = √225 = 15

    x₁ = 135 + 15/30 = 5

    x₂ = 135 - 15/30 = 4