1. - 2 х (1-х) + (2 х-3) (х-1)

2. 4 (1+3 х) ^2-24 х

3. (х+4) (х-4) - (х-3) ^2

4. у-100 у^3

5. 7 а^-14ab+7b

6. 16-у^4

+1
Ответы (1)
  1. 8 января, 23:55
    0
    1.

    =-2 х+2 х^2+2 х^2-2 х-3 х+3=4 х^2-7 х+3

    2.

    =4 (1+6 х+9 х^2) - 24 х=4+24 х+36 х^2-24 х=

    =4+36 х^2

    3.

    =х^2-16-х^2+6 х-9=6 х-25

    4.

    =у (1-100 у^2) = у (1-10 у) (1+10 у)

    5.

    = (7 а^2-7 аб) - (7 аб-7 б^2) = 7 а (а-б) - 7 б (а-б) =

    = (а-б) (7 а-7 б) = 7 (а-б) ^2

    6.

    = (4-у^2) (4+у^2) = (2-у) (2+у) (4+у^2)