Ctg300 sin135 tg150 cos240

+5
Ответы (1)
  1. 27 января, 11:06
    0
    1) Ctg300 = - tg (3π/2+π/6) = - tg π/6=-1/√3

    2) sin135=sin (π-π/4) = sin π/4=√2/2

    3) tg150=-tg (π-π/6) = - tg π/6=-1/√3

    4) cos240=cos (π+π/3) = - cos π/3 = - √3