Разложите на множители многочлен: 4a+a^2-b^2-4b

+3
Ответы (1)
  1. 6 марта, 20:11
    0
    4a+a^2-b^2-4b = (4a-4b) + (a^2-b^2) = 4 (a-b) + (a-b) * (a+b)