2 cos²x=1+2 sin²x

Помогите решить

+3
Ответы (1)
  1. 10 марта, 11:04
    +1
    Cos²x=1-sin²x

    2 (1-sin²x) - 2sin²x=1

    2-4sin²x=1

    -4sin²x=-1

    sin²x=1/4

    x=+-π/6 + πn, n ∈Z