Sin 3 п/4 sin 7 п/4 cos 3 п/4 cos 7 п/4

+1
Ответы (1)
  1. 26 марта, 04:22
    0
    1/2sin3π/2*1/2sin7π/2=1/4 * (-1) * sin (4π-π/2) = - 1/4 * (-sinπ/2) = - 1/4 * (-1) = 1/4