Х (квадрат) = 3 х-2

f (x) = x (квадрат) - 4 х+3

+5
Ответы (1)
  1. 23 октября, 18:36
    0
    X^2-3x+2=0 D=b^2-4ac=3^2-4*1*2=9-8=1 X1 = (-b+√D) / 2a = (3+1) / 2=2 X2 = (-b-√D) / 2a = (3-1) / 2=1 f (2) = x (квадрат) - 4 х+3=4+4*2+3=15 f (1) = 1-4+3=0