Log2 (2-cosx) = 1+2log2 (-sinx)

+3
Ответы (1)
  1. 26 января, 01:31
    0
    Loq2 (2 - cosx) = Loq2 2 + 2Loq2 (-sinx), ОДЗ : sinx < 0

    2 - cosx = 2sin²x;

    2 - cosx = 2 (1-cos²x) ;

    2cosx (cosx - 1/2) = 0;

    [ cosx = 0; cosx = 1/2,

    cosx=0⇒sinx = + - 1⇒sinx = - 1⇔x = - π/2 + 2π*k, k∈Z.

    cosx = 1/2⇒x = - π/3+2π*k, k∈Z.

    ответ : π/2 + 2π*k; - π/3+2π*k, k∈Z.