Sin (3*arcsin 1+arcsin 0,8)

помогите решить

+2
Ответы (1)
  1. 9 декабря, 06:49
    0
    Аrc Sin 1 = π/2

    Sin (3arcSin1 + arcSin 0,8) = Sin (3π/2 + arcSin 0,8) = - Cos (arcSin 0,8) = - (1 - 0,64) = - 0,36