Log 5 (5-5x) = 3 log 5 2

+3
Ответы (1)
  1. 12 сентября, 19:40
    0
    Log₅ (5-5x) = 3log₅2

    5-5x>0, - 5x>-5, x<1

    log₅ (5-5x) = log2³

    log₅ (5-5x) = log₅8

    5-5x=8

    5x=-3

    x=-0,6