Sqrt 2 (sqrt 3+sqrt 18) - (2^-1) * sqrt 24

+2
Ответы (1)
  1. 1 апреля, 20:47
    0
    √2 * (√3+√18) - 2⁻¹*√24=√6+√36 - (1/2) * 2√6=√6+6-√6=6