1) Log^3 135 - log^3 5

2) (3lg2+lg0,25) : (lg14-lg7)

+4
Ответы (1)
  1. 23 июня, 08:01
    0
    1) log (3) 135-log (3) 5=log (3) (135/5) = log (3) 27=3

    2) (3lg2+lg0,25) : (lg14-lg7) = lg (8*0,25) : lg (14/7) = lg2:lg2=1