Cos (2 п-2/3x) + cos (п/2-2/3x) = 0

+4
Ответы (1)
  1. 23 марта, 02:42
    0
    Cos2/3x+Sin2/3x=0 | : Cos2/3x, cos2/3x≠0

    1+tg2/3x=0

    tg2/3x=-1

    2/3x=arctg (-1) + Пn

    2/3x=-П/4+Пn | * 3

    2x=-3/4 П+3 Пn | : 2

    x=-3/8 П+3/2 Пn, n ∈z