Log2 (3x-2) = log2 (x^2)

+5
Ответы (1)
  1. 1 февраля, 01:04
    0
    log2 (3x-2) = log2 (x²)

    3x-2>0 U x≠0⇒x>2/3⇒x∈ (2/3; ∞)

    3x-2=x²

    x²-3x+2=0

    x1+x2=3 U x1*x2=2

    x1=1 U x2=2