Докажите тождество:

б) ab (c-d) - cd (a-b) - ac (b-d) - bd (c-a) = 0

г) (a^3b-b^2) (a^2-2b) (a-3b) + 3a^2b^2 (a^3-2ab-b) + 2b^2 (a^4-ab+3b^2) = a^3b (a^3-b)

е) (4a^2+4a+1) (4a^2-4a+1) - (8a^2 (2a^2-1) = 1

з) (a-2) (a+2) (a^2+4) (a^4+16) - a^8=-256

+1
Ответы (1)
  1. 9 февраля, 15:36
    0
    б) ab (c-d) - cd (a-b) - ac (b-d) - bd (c-a) = abc-abd-acd+bcd-abc+acd-bcd+abd=0 (сокращаем)

    3) (a-2) (a+2) (a^2+4) (a^4+16) - a^8 = (a^2-4) (a^2+4) (a^4+16) - a^8 = (a^4-16) (a^4+16) - a^8=a^8-256-a^8=-256