Вычислить

arcsin (sin33Pi/7) + arccos (cos46Pi/7)

+4
Ответы (1)
  1. 25 октября, 06:05
    0
    Arcsin (sin33p/7-4p) = arcsin (sin5p/7) = 2p/7 sin∈[-90; 90] arccos (cos46p/7-6p) = arccos (cos4p/7) = 4p/7 cos∈[0; 180]

    2p/7+4p/7=6p/7