1) 6 cos^2x-sin^2x=5

2) sin^2x-2cos^2x+1/2sin2x=0

3) sin^4x-cos^4x=sin^2x

4) 1-3cos^2x=2sinx cosx

+5
Ответы (1)
  1. 12 сентября, 12:41
    0
    1) 6cos²x-1+cos²x=5

    7cos²x=6

    cos²x=6/7

    cosx=√6/7 cosx=-√6/7

    x=-+arccos√6/7+2πn x = - + arccos (-√6/7) + 2πn n∈Z

    2) sin²x-2cos²x+1/2sin2x=0

    sin²x+sinx*cosx-2cos²x=0 поделим на cos²x≠0

    tg²x+tgx-2=0

    tgx=1 tgx=-2

    x=π/4+πn x=-arctg2+πn

    3) (sin²x+cos²x) (sin²x-cos²x) = sin²x

    -cos²x=0

    cosx=0

    x=π/2+πn

    4) sin²x+cos²x-3cos²x-2sinx*cosx=0

    sin²x-2sinx*cosx-2cos²x=0 поделим на cos²x≠0

    tg²x-2tgx-2=0

    D=1+2=3

    tgx=1+√3 tgx=1-√3

    x=arctg (1+√3) + πn x=arctg (1-√3) + πn