5*2 в3 степени-3 во2 степени

+5
Ответы (2)
  1. 2 сентября, 02:05
    -1
    5*2³ - 3² = 5*8-9=40-9=31
  2. 2 сентября, 03:20
    0
    5 * (2^3) - 3^2 = 5*8-9=40-9=31