Помогите! Разложите на множители: а во 2 степени + 5 а+5b-b во 2 степени.

+3
Ответы (1)
  1. 1 июня, 02:37
    0
    А^2+5 а+5 б-б=а (а+5) + б (5-б) = (а+б) (а+5) (5-б)