Вычислите sin^2 a - 3cos^2 a/2sin^2 a+cos^2; если tg a=3

+1
Ответы (1)
  1. 29 января, 17:13
    0
    Cos²a=1: (1+tg²a) = 1: (1+9) = 1/10

    sin²a=1-1/10=9/10

    (sin²a-3cos²l) / (2sin²a+cos²a) = (0,9-0,3) / (1,8+0,1) = 0,6/1,9=6/19