2sin (pi+x) + cos (pi/2-x) = - 1/2

+5
Ответы (1)
  1. 9 января, 21:25
    0
    2sin (π + x) + cos (π/2 - x) = - 1/2

    - 2sinx + sinx = - 1/2

    sinx = 1/2

    x = (-1) ^ (n) arcsin (1/2) + 2πn, n∈Z

    x = (-1) ^ (n) (π/6) + 2πn, n∈Z