Решите уравнения:

#1

x + (5x+2) во 2 степени = 25 (1+x во 2 степени)

В конце только Х во второй степени.

#2

(2x+3) во 2 степени - 4 (x-1) (x+1) = 49

+1
Ответы (1)
  1. 27 октября, 18:09
    0
    1) х + (5 х+2) ^2=25 (1+x^2)

    x+25x^2+20x+4=25+25x^2

    25x^2-25x^2+20x+x=25-4

    21x=21

    x=1

    2) (2x+3) ^2-4 (x-1) (x+1) = 49

    4x^2+12x+9-4x^2+4=49

    14x=49-9-4

    12x=36

    x=3