Lim (8x^3 - 1) / (6x^2-5x+1)

x->1/2

+3
Ответы (1)
  1. 28 августа, 02:49
    0
    6x²-5x+1=6 (x-1/3) (x-1/2) = (2x-1) (3x-1)

    d=25-24=1

    x1 = (5-1) / 12=1/3

    x2 = (5+1) / 12=1/2

    lim (2x-1) (4x²+2x+1) / (2x-1) (3x-1) = lim (4x²+2x+1) / (3x-1) = (4*1/4 + 2*1/2 + 1) / (3*1/2 - 1) =

    =3:1/2=6