4-7x² - 6x²

2-x 2-x при х = - 3

4

+2
Ответы (1)
  1. 28 января, 12:32
    0
    A) 4-7 (-3) ^2-6 (-3) ^2=-59-54=-113

    б) 4-7*4^2-6*4^2=-108-96=-204