Выполнить действие

а) 18 а/а-5 - 8 а+50/а-5

б) y/y+7 - 49/y+7

в) х/х-6 + 6/6-х

+1
Ответы (1)
  1. 12 января, 08:34
    0
    А) 18 а / (а-5) - (8 а+50) / (а-5) = (18 а-8 а-50) / (а-5) = (10 а-50) / (а-5) = 10 (а-5) / (а-5) = 10

    б) y / (y+7) - 49 / (y+7) = (у-49) / (у+7)

    в) х / (х-6) + 6 / (6-х) = х / (х-6) - 6 / (х-6) = (х-6) / (х-6) = 1