Вычислите: (arccos (-1/2) - arcsin1/2) ^2

+3
Ответы (1)
  1. 3 апреля, 22:30
    0
    (arccos (-1/2) - arcsin1/2) ² = = ((π - arccos (1/2) - arcsin (1/2)) ² = = (π - (arcsin (1/2) + arccos (1/2))) ² = (π - (π/2)) ² = (π/2) ²=π²/4