Решить систему: log_y (x) - log_2 (y^2) = 1, log_4 (x) - log_4 (y) = 1.

+3
Ответы (1)
  1. 21 июля, 10:41
    0
    Log (4) x-log (4) y=1⇒log (4) x/y=1⇒x/y=4⇒x=4y

    log (y) 4y-log (2) y²=1

    1+2log (y) 2 - 2/log (y) 2=1

    log (y) 2+2log² (y) 2-log (y) 2-2=0 log (y) 2≠0

    2log² (y) 2=2

    log² (y) 2=1

    log (y) 2=-1 U log (y) 2=1

    y1=1/2 U y2=2

    x1=2 U x2=8

    (2; 1/2) U (8; 2)