Log (a) 500-log (a) 4; log (5) a=1/4

+2
Ответы (1)
  1. 3 августа, 02:11
    0
    Log (5) a=1/log (a) 5=1/4⇒log (a) 5=4

    log (a) 500-log (a) 4=3log (a) 5-2log (a) 2-2log (a) 2=3log (a) 5=3*4=12