1) ху (х - у) - 2 ху (х + у)

2) - 2 х (1 - х) + (2 х - 3) (х + у)

3) 4 (1 + 3 х) ^2 - 24 х

4) (х + 4) (х - 4) - (х - 3) ^2

Выполнить действия

+5
Ответы (1)
  1. 21 июня, 00:04
    0
    1. ху (х-у) - 2 ху (х+у) = х²у-ху²-2 х²у+2 ху²=-х²у+ху²=ху (у-1)

    2. - 2 х (1-х) + (2 х-3) (х+у) = - 2 х+2 х²+2 х²+2 ху-3 х-3 у=4 х²+2 ху-5 х-3 у=х (4 х-5) + у (2 х-3)

    3. 4 (1+3 х) ²-24 х=4 (1+6 х+9 х²) - 24 х=4+24 х+36 х²-24 х=4+36 х²=4 (1+9 х²)

    4. (х+4) (х-4) - (х-3) ²=х²-16 - (х²-6 х+9) = х²-16-х²+6 х-9=6 х-25