Помогите решить:

√8 · 108 + √8

+1
Ответы (1)
  1. 14 мая, 01:40
    0
    4*sqrt (54) + sqrt (8) = 2 (2*sqrt (54) + sqrt (2)) = 2 (6*sqrt (6) + sqrt (2)) = 2sqrt (2) (6sqrt (3) + 1) =

    2*sqrt (2) * (6*sqrt (3) + 1)