3 sin pi/6 + 2 cos pi/6 - tg pi/3

+1
Ответы (1)
  1. 15 октября, 18:09
    0
    Sin pi/6 = 1/2

    cos pi/6 = √3/2

    tg pi/3 = sin pi/3 / cos pi/3

    Таким образом, 3*1/2 + 2*√3/2 - √3/2 / 1/2 = 3/2