Вычислите log (3) 96-5*log (3) 2

+4
Ответы (1)
  1. 4 августа, 19:46
    0
    Log (3) 96-5*log (3) 2=log (3) 96-log (3) 2^5=log (3) (96/32) = log (3) (3) = 1

    Надеюсь помог =)