Разложите на множители:

а) а^3 (a - b) - b^3 (a - b)

в) p^3 (p - 1) - 8 (p - 1)

а) 2x^3 - 2xy^2 - 6x^2 + 6y^2

в) 36x^3 - 144x - 36x^2 + 144

+2
Ответы (1)
  1. 19 июля, 06:29
    0
    а) а^3 (a - b) - b^3 (a - b) = (a-b) (a³ - b³)

    в) p^3 (p - 1) - 8 (p - 1) = (p-1) (p³ - 8)

    a) 2x³ - 2xy² - 6x² + 6y² = 2x (x²-y²) - 6 (x²-y²) = (2x-6) (x²-y²) = 3 (x-2) (x²-y²)

    36x³ - 144x-36x² + 144=36x³ - 36x² = 36x² (x - 1)