A) 6x-3-4x-4=2x-7

B) (4x+3) - (10x+11) = 7 - (6x-13)

Г) (3-2x) + (2x-3) = 12+6x

+1
Ответы (1)
  1. 2 февраля, 12:59
    0
    А) 6 Х-3-4 Х-4-2 Х+7=0

    6 Х-4 Х-2 Х=3+4-7

    0 Х=0/0

    Х=0

    В) 4 Х+3-10 Х-11-7+6 Х-13=0

    4 Х-10 Х+6 Х=-3+11+7+13

    0 Х=28/0

    Х=0

    Г) 3-2 Х+2 Х-3-12-6 Х=0

    -2 Х+2 Х-6 Х=-3+3+12

    -6 Х=12/-6

    Х=-2