1) (1/4 - 2/3) * (4/5 - 2/15) * (-3/5)

2) (1/6 - 5/9) * (1/2 - 3/7) * 7 целых 1/5

3) (5/6 - 2/3) * (7/8 - 1/2) * (-4)

+1
Ответы (1)
  1. 25 марта, 18:39
    0
    1) (1/4 - 2/3) * (4/5 - 2/15) * (-3/5) = - 5/12*10/15 * (-3/5) = 1/6

    2) (1/6 - 5/9) * (1/2 - 3/7) * 7 целых 1/5=-7/18*1/14*36/5=-1/5

    3) (5/6 - 2/3) * (7/8 - 1/2) * (-4) = 1/6*3/8 * (-4) = - 1/4