2log x 2*5 log3x = 400 Как решать?)

+3
Ответы (1)
  1. 1 апреля, 07:30
    0
    2^log3 (x^2) * 5^log3 (x) = 400 2^2log3 (x) * 5^log3 (x) = 400 4^log3 (x) * 5^log3 (x) = 400 (4*5) ^log3 (x) = 20^2 log3 (x) = 2 x=9