2,2 / (черта дроби) x-2 = 4 / (черта дроби) x

+5
Ответы (2)
  1. 6 июля, 03:11
    0
    2,2/x-2=4/x

    2,2x=4 (x-2)

    2,2x=4x-8

    -1,8x=-8

    x=-8/-1,8

    x=5

    Всё
  2. 6 июля, 05:27
    0
    2,2 / (х-2) = 4/х преобразуем в:

    4 * (х-2) = 2,2*х

    4 х-8=2,2 х

    1,8 х=8

    х=40/9