14 х - (8 х+3 х) = 1512

+1
Ответы (2)
  1. 19 мая, 01:53
    0
    14 х-11 х=1512; 3 х=1512; х=1512:3; х=504.
  2. 19 мая, 03:09
    0
    8x+3x=11x 14x-11x=3x 3x=1512 1512/3=504 x=504