Решить уравнение

9250-х=3673+887

у-704=9000-8637

+4
Ответы (2)
  1. 25 сентября, 21:16
    0
    1) 9250-х=3673+887

    9250-х=4560

    х=9250-4560

    х=4690

    Ответ: х=4690

    2) у-704=9000-8637

    у-704=363

    у=704+363

    у=1067

    Ответ: у=1067
  2. 25 сентября, 23:15
    0
    9250-x=4560

    f lfkmit rfr j, sxyjt ehfdytybt