14 х - (8 х+3 х) = 1512: 11 у - (5 у-3 у) = 8136

+3
Ответы (1)
  1. 19 января, 14:31
    0
    11 у - (5 у-3 у) = 8136

    11y-5y+3y=8136

    9y=8136

    y=904

    14 х - (8 х+3 х) = 1512

    14x-8x-3x=1512

    3x=1512

    x=504