Значение выражения:

3/7 х+2/3 х - 4/21 х при х = 3/19 равно ...

+1
Ответы (1)
  1. 29 июня, 22:53
    0
    3/7 х+2/3 х - 4/21 х = 1/7 при х = 3/19

    3/7x+2/3x=9/21x+14/21X=23/21x

    23/21x-4/21x=19/21x

    19/21*3/19=1/7