вычислите 3-3/22; 5-4/5; 7-6/7; 10-2/13; 11-7/11; 8-3/7

+2
Ответы (1)
  1. 29 августа, 02:25
    0
    3 - 3/22 = 2 целых 19/22; 5 - 4/5 = 4 целых1/5; 7 - 6/7 = 6 целых 1/7; 10 - 2/13 = 9 целых 11/13; 11 - 7/11 = 10 целых4/11; 8 - 3/7 = 7 целых 4/7