решить уравнение

1) 3sin^2 2x+2sin 2x-1=0

2) arcsin (sqrtx-5) = arcsin (3-sqrt10-x

+1
Ответы (1)
  1. 5 июля, 14:36
    0
    Решение:

    3t^2+2t-1=0

    t=1/3 (-1+-2)

    t1=-1 2x=-П/2+2 Пk x=-П/4+Пk

    t2=1/3

    x=1/2arcsin (1/3)

    2) sqrt (x-5) = 3-sqrt (10-x)

    x-5=9+10-x-6sqrt (10-x)

    6sqrt (10-x) = 24-2x

    3sqrt (10-x) = 12-x

    9 * (10-x) = 144+x^2-24x

    x^2-15x+54=0

    x = (15+-3) / 2

    x1=9 x2=6