Вычислить.

20 т 6 ц * 3 = (20 т + 6 ц) * 3 = 20 т * 3 + 6 ц * 3 = ?

+3
Ответы (2)
  1. 28 марта, 14:23
    0
    =60 т+18 ц=600 ц+118 ц=618 ц
  2. 28 марта, 14:37
    0
    20 т 6 ц * 3 = (20 т + 6 ц) * 3 = 20 т * 3 + 6 ц * 3=61 т8 ц