log2 16 - log8 64

log7 5 * log25 16 * log4 7

2log5 15 - log5 25 + log5 35

lg 216 / lg6

log4 log3 81

+5
Ответы (1)
  1. 7 декабря, 06:40
    0
    Log2 16 - log8 64=4-2=2

    log7 5 * log25 16 * log4 7 = log4 5 * log4 7 = 0,5

    2log4 7*log4 5

    2log5 15 - log5 25 + log5 35=2log5 (15:25*35) = 2log5 21

    lg 216 / lg6=lg (216-6) = lg 200=2lg 20

    log4 (log3 81) = log4 4=1