27 х+15 * (3-7 х) = 3 х * (13-8) - 12 * (36/3)

+2
Ответы (1)
  1. 21 июля, 20:11
    0
    27 х + 45 - 105 х = 3 х * 5 - 144

    27 х - 105 х - 15x = - 144 - 45

    - 93 х = - 189

    х = 189 : 93

    х = 2 целых 3/93 = 2 целых 1/31