Вычислите a) 1/3 + 1/3 + 1/3 б) 1 / 5 + 2 / 5 + 3 / 5 в) 3/7 + 2/7 + 1/7 г) 7/30 + 7/30 + 1/30 д) 3/10 + 2/10 + 1/10 е) 7/26 + 5/26 + 1/26

+3
Ответы (2)
  1. 26 октября, 17:50
    0
    А) 3/3=1

    б) 5/5=1

    в) 6/7

    г) 15/30=1/2=0,5

    д) 6/10=3/5=0,6

    е) 13/26=1/2=0,5
  2. 26 октября, 18:58
    0
    А) 3/3=1

    Б) 6/5=1 1/5

    В) 6/7

    Г) 15/30=1/2

    Д) 6/10=3/5

    Е) 13/26=1/2