3) 9 а + 3 (а - 5) при а = 4 4) 52 + 4 + (11 + d) при d = 6

+2
Ответы (2)
  1. 22 февраля, 13:55
    0
    3) 9a+3a-15=12a-15

    12*6-15=72-15=67
  2. 22 февраля, 14:46
    0
    3) 9a+3a-15=12a-15

    12*4-15=48-15=33

    4) 52+4+11+d=67+d

    67+6=73