4/9 * (9/2y-3/2) - 2/7 * (7/6-7/2y)

+4
Ответы (2)
  1. 16 июня, 22:25
    0
    4/9 * (9-3y) / 2y-2/7 (7y-21) = 2/9y * (9-3y) - 2 (y-3) = 2/3y * (3-y) + (3-y) / 3y = (3-y) / y
  2. 16 июня, 23:43
    0
    4/9 * (9/2y-3/2) - 2/7 * (7/6-7/2y) = 4/9*9/2 у-4/9*3/2-2/7*7/6+2/7*7/2 у=2 у-2/3-1/3+у=3 у-1