1) sin2a + (sina-cosa) ^2;

2) sin2a*ctga-1;

3) (cos3a+sin3a) (cos3a-sin3a) ;

4) 1-2sin^24x

+3
Ответы (1)
  1. 6 ноября, 00:52
    0
    1) sin2a + (sina-cosa) ^2=sin2a+sin^2 (a) - 2sinacosa+cos^2 (a) = sin2a+sin^2 (a) - sin2a+cos^2 (a) = 1

    2) sin2a*ctga-1=2sinacosactga-1=2cos^2 (a) - 1=cos (2a) ;

    3) (cos3a+sin3a) (cos3a-sin3a) = cos^2 (3a) - sin^2 (3a) = - cos (6a) ;

    4) 1-2sin^2 (4x) = cos (8x)